Barion Pixel

5 tipp, amivel nyáron is véded a környezeted – Nyaralás környezettudatosan

Bevezetés

A nyári nyaralás alatt gyakran elfelejtjük, hogy a kikapcsolódásunk közepette a környezetünkre is figyeljünk. A  tengerparton hagyott szemét, a grillezés közben keletkezett szén-dioxid gázok és a naptejek miatt a vízbe került mérgező anyagok jelentősen károsítják a környezetet. A cikkben bemutatunk öt tippet, melyekkel te is zöld utazóvá válhatsz a nyaralás alatt.

Írta: B.N. 

Önkénteskedj a tisztaságért is!

trash-4897350_1920
Előtte
beach-293826_1920
Utána

Itthon rengeteg lehetőség van, hogy önkénteskedj szemétszedőként akár egy-egy szervezeten keresztül csoportokban, vagy egy általad szervezett egyéni szemétszedő akcióban. A nyári utazások alatt nagyon sok szemetet hagynak hátra a turisták a tengerpartokon, az erdőkben és a városokban egyaránt. Habár itthon nincsen tengerpart, de ha a Balaton felé jársz, ott is lehet találni olyan partokat, amelyek tele vannak szeméttel főleg, ha egy nagyobb esemény után járunk. Kapj fel egy szemeteszsákot, kesztyűt és fertőtlenítőt és vedd a kezedbe az irányítást. Neked csak 1-2 óra, a Földnek több kilónyi megváltás.

Óvd magad és a környezeted nyaralás közben is!

A globális felmelegedés miatt az ózonréteg egyre vékonyodik, ezért a naptejek és fényvédő szerek használata is szükségesebbé vált, mint valaha. Ugyanakkor a naptejekben és spray-kben levő oxibenzon és oktinoxát károsítják a vizek élővilágát. A naptejek helyett használj UV-blokkoló ruhákat, melyek megvédenek a káros UV sugárzástól, így sokkal kevesebb fényvédő kozmetikai termékre lesz szükséged. 

Új kertibútor régi anyagból!

A nyár a kertibútorok újjászületésének az évszaka is egyben. Sokan ilyenkor cserélik le a kertibútorokat egy vadonatújra, miközben a régit a kukába dobják. De mi lenne, ha a kertibútorvásárlás inkább kertibútorkészítés lenne? Számos környezetbarát, csináld magad ötleteket találni az interneten, melyek DIY kertibútorokat mutatnak be. Így az új kertibútor készítése nemcsak egy szuper program lehet, de még a környezetet is véded, ha közben újrahasznosítod a már felhasznált anyagokat, mint például a műanyag üvegek és a rekeszek. Ha mégsem érzed magadban a kellő energiát egy ilyen DIY feladathoz, akkor szerencsére gyorsan találhatsz az interneten újrahasznosított anyagból készült bútorokra szakosodott áruházakat. 

Grillezz környezettudatosan!

Ha a szabadban való sütögetésre gondolunk, akkor rendszerint a főzés egy természetközeli, környezetbarát alternatívája jut eszünkbe. Ám sajnos ez nem minden esetben igaz. Egyrészről a sütögetéseknél általában a húsok aránya sokkal magasabb, mint egy átlagos étkezésnél, amely nagy terhet ró a környezetre, hiszen a húsok előállítása sokkal több energiát vesz igénybe, mint a vegetáriánus ételeké. A másik gond pedig a tüzelőanyag fajtájával van. A leggyakrabban használt tüzelőanyag a faszén, mely egyben a legkörnyezetkárosítóbb is. Helyette süssünk inkább pellettel, amely fahulladékból készül, vagy gázgrillel, amihez lehetőség szerint újratölthető palackot használjunk. 

Kapcsolódj ki a szabadban svéd módra!

Az elmúlt években egyre nagyobb népszerűségnek örvend a plogging, ami Svédországból indult világhódító útjára. A plogging a svéd plocka upp (pick up) kifejezésből ered és a kocogást, illetve a szemétgyűjtést egyesíti. Miközben egy jót kocogunk a körülöttünk levő környezetet is megtisztítjuk. Húzd fel te is a futócipőt és legyél a környezet hőse akár a nyaralás közben is. 

Kategóriák: Tippek Címkék: , ,