Barion Pixel

Kertészkedés az erkély nélküli panelekben – Pesti Farm mikrozöldek, amiket már munch formájában is megmenthetsz

Bevezetés

A mikrozöldek otthoni termesztése hihetetlenül egyszerű – nem kell hozzá semmilyen speciális felszerelés, se kertészeti háttér. A friss mikrozöldek finomak salátákban, szendvicsekben és pácokban is. Csupán ki kell választanod azokat a mikrozöldeket, amiket a legjobban szeretsz és már indulhat is a házon belüli kertészkedés. 

Írta: Belayane Najoua

Mik azok a mikrozöldek?

A mikrozöldek nem mások, mint fiatal növényi hajtások. Számos zöldségféle alkalmas az ilyen módon való termesztésre és akár már 10 nap alatt is aratható állapotba kerülnek. Rendkívül magas beltartalmi értékkel bírnak, a rövid élettartamukra való tekintettel semmiféle külső szennyező anyagot nem tartalmaznak, és igen intenzív, az adott növényre jellemző ízzel rendelkeznek.

Milyen mikrozöldeket érdemes termesztened? 

  • salátaféléket,
  • spenótot,
  • fodros kelt,
  • rukkolát,
  • ázsiai salátaféléket (pl. Pak choi, tsatsoi stb.),
  • vörös erezetű spenótot,
  • mángoldot,
  • mustárféléket 
  • csírákat érdemes gondoznod. 

Hozzávalók a termesztéshez

Mikrozöld magok: A magokat meg tudod venni kertészetekben, vagy nagyobb kertészeti cikkeket is forgalmazó áruházakban. Vannak már előre összekevert mixek is, de ha pontosan tudod, hogy milyen mikrozöldet szeretnél termeszteni, akkor egyesével is megveheted őket. 

Talaj: Ahol árulnak vetőmagokat, ott nagy valószínűséggel virágföldet is találsz. Nem kell különleges földet keresned, hiszen tökéletesen megfelel a legegyszerűbb virágföld is. Ha lehet akkor műtrágya nélkülit vegyél, hogy a mikrözöldjeit minél természetesebbek és mesterséges anyagoktól mentesek legyenek. 

Tálca: Szükséged lesz valamire amiben a mikrozöldjeidet termeszted. Vannak direkt erre készített tálcák is, de ha van egy megfelelő méretű régi tálcád, akkor az is szuper hozzá – vagy lehet akár hosszúkás gyógyszertartó is, sőt még  a tojástartó doboz is otthonos környeztet biztosít a leendő mikrozöldjeidnek.. Csak győződjön meg arról, hogy alul ki tudod lyukasztani pár helyen, hogy a víz szabadon tudjon áramolni.

Fényforrás: Ennek kétféle módja van – természetes vagy mesterséges út. A természetes módhoz csak olyan párkányra van szükséged, amit gyakran ér napfény. Ha pedig a mesterségeset választod, akkor fénypaneleket is használhatsz. 

Víz: Az utolsó dolog pedig természetesen a víz. A leghatékonyabban permetező palackkal tudod a mikrozöldjeidet öntözni – nem kell nekik sok víz és a permetező palack éppen hogy csak rájuk szórja a vizet, így nem fognak a vízben állni a növények. 

Pár óra zöld barkácsolás és már kész is van

  1. Válaszd ki az ültető tálcádat és vágj az aljára néhány lyukat.  
  2. Töltsd meg az edényed a virágfölddel. 
  3. Nedvesítsd meg a földet alaposan és szórd rá a magokat. Nem kell sűrűn, kb. 10-15 cm-es távolságra legyenek egymástól. Egy vízpermetező segítségével nedvesítsd meg az elszórt magokat, majd szórj rájuk egy nagyon vékony réteg földet.
  4. Tartsd mindennap nedvesen a földet és a magokat  .
  5. Néhány napon belül megjelennek a fiatal hajtások – öntözd őket rendszeresen! Fajtától függően kb. 4-6 hét múlva már viszont is láthatod a tányérodban őket. 

A Pesti Farmon innovatív, úgynevezett vertikális gazdálkodást alkalmazunk. Ennek köszönhetően minimalizálni tudjuk a termesztéshez szükséges földterületet hektároktól néhány négyzetméterre, nagyságrendileg 90%-al tudjuk csökkenteni a vízfelhasználást a tradícionális gazdálkodásokkal szemben, illetve kontrollált környezetben garantálni tudjuk, hogy egész évben kiszámítható és tökéletes minőségű zöldségek kerüljenek az asztalra. Mikrozöldjeinket Budapest szívében termesztjük, ezzel is rövidítve az utat a farmról egészen az ajtódig, hogy még az aratás napján megkaphasd, a lehető legkisebb káros anyag
kibocsátás mellett. Minden növényt kézzel aratunk és vizsgálunk át, így biztosítva a
tökéletes minőséget és frissességet. Amikor a Pesti Farmon vásárolsz, egyenesen a
termelőtől, tőlünk vásárolsz, nincsenek köztes értékesítők.

Gedai Bence, 26 éves, mérnökinformaitkusnak tanultam a BME-n, utána fejlesztőként dolgoztam több helyen, majd jött egy lehetőség, hogy alapítsunk egy rendezvényszervező céget informatikusok számára. Ezt a céget vezettem több mint két évig, nagy sikereket értünk el (például JunctionX Budapest: 400 fő, 40+ országból, olyan partnerek mint Google, Microsoft, Bosch, OTP, Nokia, Tesco, Telekom, BlackRock, stb), de a vírus megjelenésével gyakorlatilag ellehetetlenült a piacunk.

Nagyságrendileg tavaly találkoztam a vertikális gazdálkodás koncepciójával és már akkor felkeltette az érdeklődésem, de a rendezvények mellett nem volt kapacitásom jobban elmélyülni benne. Idén nyáron ástam bele jobban magam és sok rosszalló tekintet közepette alapítottam meg a Pesti Farmot. 

Az első mikrozöldeket még otthon, az általam tákolt kis szekrényen növesztettem, nem túl sok sikerrel. Aztán szép lassan egyre kiszámíthatóbb lett a termés, beruháztam egy nagyobb polcrendszerbe, elkezdtem többféle növényt is termeszteni, aztán egyik pillanatról a másikra elkezdtem érteni a folyamatokat, elkezdtem értékesíteni mindenfelé…

Kategórie: Fenntarthatóság, Munch Značky: , , ,